Výučba cudzích jazykov na PHF začína vznikom Konzultačného strediska VŠE v Košiciach v roku 1963. V roku 1969 sa stredisko zmenilo na Detašované pracovisko VŠE v Košiciach a výučba jazykov sa uskutočňovala v rámci Katedry národohospodárskej, ktorej súčasťou bolo aj Oddelenie cudzích jazykov a telesnej výchovy.

Katedra cudzích jazykov bola založená v roku 1971/72 na pobočke VŠE v Košiciach, a to rozdelením pôvodnej Katedry spoločenských vied pod názvom Katedra jazykov a telesnej výchovy, ktorá existovala až do roku 1992.

Samostatná Katedra cudzích jazykov vznikla založením PHF v Košiciach v r. 1992. Založením PHF v Košiciach narastá aj počet študentov a Katedra cudzích jazykov od roku 1992 do roku 1999 zaznamenáva svoj najväčší rozvoj. Na katedru prichádzajú zahraniční lektori z Nemecka, Rakúska a Anglicka.

V roku 2014 bola Katedra cudzích jazykov zmenou organizačnej štruktúry na PHF premenovaná na Katedru informačnej a jazykovej komunikácie a okrem výučby cudzích jazykov začala zabezpečovať aj výučbu odborných predmetov fakulty.

Vedúcimi katedry od jej vzniku boli:

1971 - 1990 doc. PhDr. Ján VASILÍK, CSc.
1990 - 1992 RNDr. Rastislav JURGA, CSc.
1992 - 1999 doc. PhDr. Eleonóra DZURIKOVÁ, CSc.
1999 - 2004 PhDr. Kornélia BLAŠKOVÁ, CSc.
2004 - 2006 Mgr. Katarína RADVANSKÁ
2006 - 2007 Mgr. Silvia KOKOŠKOVÁ
2007 - 2015 PhDr. Eva PRIVIDIOVÁ
2015 - 2016 prof. Ing. Štefan ČARNICKÝ, PhD.
2016 - 2021 Ing. Cyril ZÁVADSKÝ, PhD.

Katedra informačnej a jazykovej komunikácie začala rozvíjať svoju činnosť od začiatku ak. r. 2015/16 ako následníčka predchádzajúcej Katedry cudzích jazykov. Posledným vedúcim katedry bol Ing. Cyril Závadský, PhD.

Na katedre v akademickom roku 2020/21 pracovali 4 interní pedagógovia (3 odborní asistenti s PhD. a 1 lektorka) a 3 externí vyučujúci.

Katedra zabezpečovala výučbu informačných a jazykových disciplín na prvom, druhom a treťom stupni štúdia v dennej a externej forme. Predmety zabezpečované katedrou poskytovali študentom nielen potrebné teoretické vedomosti, ale rozvíjali aj ich praktické informačné a jazykové zručnosti a spôsobilosti. Veľkým prínosom pre štúdium jazykov, ako aj pre celkový profesionálny rast študentov fakulty, je možnosť študovať na zahraničných univerzitách v rámci programu ERASMUS.

Členovia katedry boli aktívne zapojení do riešenia vedeckovýskumných projektov financovaných Ministerstvom školstva SR (VEGA, KEGA) a ďalších projektov. V rámci riešenia týchto projektov členovia katedry organizovali vedecké semináre, workshopy a výsledky publikovali v zahraničných vedeckých časopisoch a zborníkoch, registrovaných v databázach Scopus, Web of Science, Web of Knowledge a ďalších.

Učitelia katedry rozvíjali spoluprácu s domácimi a zahraničnými inštitúciami a organizovali vedecké workshopy. V novembri 2015 katedra zorganizovala medzinárodný vedecký workshop s názvom „Vplyv využívania nástrojov Business Intelligence na výkonnosť podnikov“, v októbri 2017 vedecký workshop „Nové trendy v informačnej a jazykovej komunikácii“ a v apríli 2018 v spolupráci s Katedrou podnikového hospodářství Ekonomicko-správní fakulty Masarykovej univerzity v Brne medzinárodný workshop „Nové smery v IKT, podnikovom hospodárstve a jazykovej komunikácii“.

Niektorí členovia katedry boli členmi redakčných rád fakultného vedeckého časopisu Podniková revue a on-line odborného časopisu Manažment v teórii a praxi.

Podkategórie