Najväčší boj medzi firmami je dlhodobo o absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

V rebríčku vysokých škôl, ktorý vydal pracovný portál Profesia.sk dňa 20.6.2017 a ktorý sa zameriava na záujem zamestnávateľov o absolventov vysokých škôl, sa na prvom mieste umiestnila Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorá porazila aj Slovenskú technickú univerzitu a Technickú univerzitu v Košiciach.

Napriek tomu, že medzi najnedostatkovejšími odvetviami, v ktorých zamestnávatelia len veľmi ťažko hľadajú nové pracovné sily, sa umiestňuje najmä IT a ďalšie technické vedy, prieskum ukázal, že na trhu práce bodujú najmä absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Najvyššie v rebríčku sa tak ocitli absolventi Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorých životopisy zaujímajú zamestnávateľov najviac. Oproti predchádzajúcemu roku sa ich skóre ešte zvýšilo zo 7 pozretí životopisu na takmer 8 pozretí životopisu. V TOP 3 rebríčku sa tiež umiestnili absolventi s technickým zameraním zo Slovenskej technickej univerzity a Technickej univerzity v Košiciach.

PHF20171126 1

Dôvodom  úspechu Ekonomickej univerzity v Bratislave by mohlo byť najmä to, že ekonómovia, účtovníci, či mzdoví pracovníci sú dnes potrební v každej spoločnosti. Platí to aj pre tie firmy, ktoré sa zameriavajú práve na priemyselnú výrobu.

Podľa Radovana Maxina z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení je umiestnenie absolventov Ekonomickej univerzity v Bratislave oprávnené, ekonómov totiž potrebuje úplne každá firma. "Či už ide o personálnu spoločnosť alebo sa zamestnávateľ zaoberá priemyselnou výrobou, takíto pracovníci sú potrební všade", dodal Radovan Maxina.

O tom, že firmy dávajú mladých ľuďom šancu, svedčí aj 30%-ný nárast pracovných ponúk vhodných aj pre absolventov, ktoré zverejnili zamestnávatelia na portáli Profesia.sk.

Minulý rok bolo na portáli Profesia.sk uverejnených 237 950 ponúk. Takmer tretina z nich bola vhodná pre absolventov. Slováci, ktorí vlani dokončili vysokú školu, si tak mohli vyberať z viacerých ponúk ako predošlé roky. Počet vhodných inzerátov totiž stúpol medziročne o 30 percent.

Spracoval Rastislav Ručinský () podľa informácií z profesia.sk a profesia.pravda.sk.

PHF20171126 2