100 rokov univerzitného športu na Slovensku 1919-2019

Univerzitný šport na Slovensku, ktorý v súčasnosti zastrešuje Slovenská asociácia univerzitného športu (SAUŠ) v júni oslávi 100. výročie založenia.

Univerzitný/akademický šport začal na Slovensku písať svoju oficiálnu históriu 27. júna 1919, keď sa na Lekárskej fakulte v Bratislave stretli pedagógovia a študenti Univerzity Komenského a založili Univerzitný klub. Začínali s atletikou, volejbalom, basketbalom, futbalom, boxom, šermom a tenisom.

SAUŠ v spolupráci so športovými klubmi a univerzitami organizuje pri príležitosti 100. výročia sériu súťaží, ktorých cieľom je zapojiť čo najviac študentov slovenských univerzít.

Prvou zo série súťaží bol 12-hodinový futbalový maratón, ktorý sa uskutočnil v utorok 9.4.2019 súčasne v 3 mestách na Slovensku:

• Bratislava - telocvičňa LF UK Mlynská dolina Staré grunty
  • Žilina - telocvičňa T1, UNIZA na Veľkom Diely
  • Košice - telocvičňa na Vysokoškolskej ulici, TUKE

Program niektorých ďalších športov pri príležitosti výročia 100 rokov univerzitného športu v týždni 9.-12.4.2019 na TU v Košiciach:

9. apríl

• Veľkonočný volejbal
  • Univerzitný beh o pohár dekanky FMMR

10. apríl

• Futbalový turnaj o pohár dekana EkF
  • Salibandy Cup 2019

12. apríl

• Zlatý košík 2019

Výsledky a účasť študentov PHF:

• Veľkonočný volejbal

Umiestnenie: 5. miesto PHF

Účasť: Tímea Tóthová, Mário Mulík, Ľubomír Kseňak, Ľuboš Kováč, Kristián Luksaj, Alexander Fedor, Daniel Domanič a Martin Palko

• Univerzitný beh o pohár dekanky FMMR

Umiestnenie:

5. miesto – Michaela Benčeková

6. miesto – Pavla Imrichová

• Futbalový turnaj o pohár dekana EkF

Umiestnenie: 1. miesto PHF

Účasť: Lukáš Búrik, Tomáš Ilinjo, Dominik Vasil, Marek Zlacký, Michal Vilkovský, Eduard Skrypachov

Michal Vilkovský bol vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja.

• Salibandy Cup 2019 (florbal)

Umiestnenie: 3. miesto PHF

Účasť: Adam Jankaj, Zuzana Matisová, Peter Kaszonyi, Jakub Kardošš, Róbert Onufrák, Patrik Kačurák, Dušan Poľacký

• Zlatý košík 2019 (bedminton)

Umiestnenie: Alan Závada

7. miesto - dvojhra

3. miesto - štvorhra

Napriek tomu, že naši študenti PHF nemajú telesnú výchovu počas štúdia na univerzite, dosiahli veľmi pekné výsledky a dokázali úspešne reprezentovať našu fakultu, za čo im patrí veľká pochvala.

!!! BLAHOŽELÁME !!!

100 rokov Tyzden sportu 2019 plagat