Model Európskej únie v Štrasburgu (MEUS) 2019

MEUS je najskutočnejšou simuláciou tvorby európskych politík a od roku 2008 je každoročne organizovaný  asociáciou BETA France priamo v Európskom parlamente v Štrasburgu. Každú jar sa stretne takmer 200 mladých ľudí, aby si vyskúšali role poslancov parlamentu, ministrov, komisárov, lobistov, tlmočníkov, novinárov a prediskutovali naliehavé otázky Európskej agendy. Pre ročník 2019 sme pre diskusiu vybrali nasledujúce témy: Právo ochrany spotrebiteľa, Energetická politika EÚ a – na podporenie účasti v Európskych voľbách – Európske volebné právo. Veríme, že prostredníctvom praktického vzdelávania môžeme nielen zaistiť správne porozumenie fungovania Európskej únie, ale tiež bojovať proti rozčarovaniu z Európskych inštitúcií. MEUS inšpiroval už viacero lokálnych MEU simulácií naprieč Európou – od Lisabonu, cez Glasgow,  Paríž, Varšavu a Záhreb až po Kyjev. Cieľom je nielen vzdelávať mladých ľudí o EÚ, ale aj naučiť ich prevziať iniciatívu a zodpovednosť, vybudovať vzťahy pre ich organizácie, postaviť sa za to v čo veria ale rovnako aj za ostatných členov tímu.

MEUS taktiež vytvára rozsiahlu sieť absolventov. Keďže každý rok máme niekoľko kandidátov na každú pozíciu, sme schopní vybrať vynikajúcich účastníkov z rôznych odborov: z práv a Európskych štúdií, cez ekonómiu a verejnú politiku, až po technické odbory. Väčšina našich účastníkov ešte len stojí pred voľbou svojho magisterského štúdia a MEUS sa môže stať dôležitým faktorom, ktorý pridá tvorbu politík do ich záujmov.

Spolupracujeme s rôznymi univerzitami a radi by sme navrhli spoluprácu aj Ekonomickej univerzite v Bratislave. Čo Vám môžeme ponúknuť?

• Ak máte záujem zvýšiť rozpoznateľnosť Vašej univerzity medzi účastníkmi, Vašimi budúcimi študentmi – staňte sa našim sponzorom a buďte jednou z našich pár partnerských univerzít!
  • Ak máte záujem, aby sa Vaši študenti chopili tejto skvelej príležitosti, pomôžte nám prezentovať náš projekt medzi Vašimi študentmi.

Budeme veľmi vďační ak by Vaša univerzita svojim študentom predstavila možnosť prihlásiť sa na MEUS.

V prílohe taktiež nájdete letáčik, ktorý obsahuje viac informácií o našom projekte.

Deadline: 13. január 2019

MEUS-2019-Poster.jpg