V rámci Národného štipendijného programu Slovenskej republiky na podporu mobilít zverejnili novú výzvu na predkladanie žiadostí o štipendium na študijné, výskumné/umelecké a prednáškové pobyty v akademickom roku 2020/2021.

Plne si uvedomujeme dopady šírenia sa pandémie Covid-19 na súčasné obmedzenia v oblasti absolvovania mobilít. Snažíme sa však, aby plánovanie a podpora mobilít ako základu internacionalizácie do budúcnosti neboli výrazne prerušené, a keď sa podarí aktuálnu krízu prekonať, bude možné výmeny čo najskôr reštartovať.

Uzávierka na predkladanie žiadostí je 30. apríla 2020 do 16:00 hod., pričom pobyty sa budú môcť  realizovať v rámci akademického roka 2020/2021. Žiadosti o štipendiá možno aktuálne predkladať  on-line na www.stipendia.sk, resp. www.scholarships.sk.

Štipendiá sú určené pre študentov a doktorandov slovenských vysokých škôl (aj v prípade, že sa doktorandské štúdium realizuje na externej vzdelávacej inštitúcii v zmysle zákona o VŠ, napr. na SAV) a postdoktorandov pôsobiacich na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách s trvalým pobytom na Slovensku na pokrytie životných nákladov na študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania (magisterské/inžinierske/doktorské štúdium), študijný a/alebo výskumný/umelecký pobyt počas doktorandského štúdia alebo na výskumný pobyt pre postdoktorandov na vybranej zahraničnej vysokej škole, resp. výskumnej organizácii. Základné informácie o programe nájdete v priloženom letáku. Podrobné informácie o programe môžu uchádzači získať na oficiálnej webovej stránke programu www.stipendia.sk, resp. www.scholarships.sk.

Študenti, doktorandi a postdoktorandi sa môžu spolu so žiadosťou o štipendium v rámci NŠP uchádzať aj o cestovný grant v súvislosti s ich plánovaným študijným a/alebo výskumným/umeleckým pobytom v zahraničí.

Národný štipendijný program Slovenskej republiky je určený aj na podporu mobilít zahraničných študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov, výskumných a umeleckých pracovníkov na pobyty na slovenských vysokých školách a výskumných organizáciách. O štipendium sa môžu uchádzať občania ktorejkoľvek krajiny sveta.

V prípade otázok, týkajúcich sa Národného štipendijného programu, sa môžete obrátiť priamo aj na administrátorov tohto programu – Kristína Sallerová (), uchádzači o štipendium s trvalým pobytom na Slovensku; Ondrej Aradský (), uchádzači o štipendium zo zahraničia.

Národný štipendijný program (NŠP) je štipendijným programom, ktorého vznik schválila vláda Slovenskej republiky uznesením č. 557 z 13. júla 2005. O pokračovaní NŠP rozhodla vláda SR uznesením č. 317 z 29. apríla 2009. Štipendijný program je financovaný Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. SAIA, n. o., administratívne zabezpečuje Národný štipendijný program na základe zmluvy uzavretej medzi Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a SAIA, n. o. Štipendisti NŠP sú štipendistami vlády Slovenskej republiky.

Ďalšia uzávierka, ktorá sa uskutoční  31. októbra 2020, bude zameraná na pobyty počas letného semestra akademického roka 2020/2021.

Doplnenie:

Dovoľujeme si Vás informovať, že uzávierka na predkladanie žiadostí o štipendium v rámci Národného štipendijného programu SR, ktorá bola pôvodne plánovaná na 30. 4. 2020, sa posúva.

Novým termínom uzávierky je 18. 5. 2020 o 16:00 hod. (stredoeurópsky čas)

Zároveň by sme radi informovali, že boli upravené podmienky pre predkladanie žiadostí.

Podrobnosti a úplné znenie podmienok programu môžete nájsť na: https://www.stipendia.sk/sk/aktuality/zmena-uzavierky-a-uprava-podmienok

Zmeny podmienok vydáva SAIA, n. o., so súhlasom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, a to s cieľom zmiernenia negatívnych dopadov opatrení proti šíreniu Covid-19.

Ďalšie info nájdeš v letáku (ENG).