Stupeň štúdia: 2.
Ročník: 2.
Povinne voliteľný predmet

Cieľom predmetu je definovať vzťahy medzi človekom a životným prostredím (ŽP), chápaním životného prostredia ako aktíva, kritériami efektívnosti využívania životného prostredia. Predmet pojednáva o vplyvoch jednotlivých činností na prostredia a vymedzuje vplyv podniku na prostredie. Ďalej sa zaoberá koncepciou udržateľného rozvoja, dôsledkami znehodnocovania životného prostredia, ich kvantifikáciou, ekonomickými nástrojmi environmentálnej politiky pre jednotlivé zložky prostredia. Pojednáme aj o zodpovednosti  subjektov pri porušovaní ochrany životného prostredia. Zameriame sa najmä na finančno-ekonomické aspekty riešenej problematiky.

V teoretickej rovine získa študent nevyhnutné znalosti o vplyvoch jednotlivých hospodárskych činností na prostredie a využití ekonomických nástrojov environmentálnej politiky. Praktické zručnosti: študent aplikuje získané teoretické poznatky na riešenie konkrétnych úloh. 

Stručná osnova predmetu:

Problematika ochrany a tvorby životného prostredia ŽP je vysoko aktuálna nie len u nás, ale všade vo svete, keď prekročila rámec záujmov jednej krajiny. Dnes neexistuje ani jedno odvetvie ľudskej aktivity, ktoré by sa väčšou alebo menšou mierou nepodieľalo na ovplyvňovaní zložiek životného prostredia, či už ide o pôdu, vodu, alebo ovzdušie. V rámci predmetu sa študenti oboznámia s uvedenými zložkami prostredia, ale aj so spôsobmi ich ochrany aktívnej i pasívnej. Oboznámime študentov aj s monitoringom zložiek prostredia, so stavom kvality prostredia v jednotlivých regiónoch. Na tomto základe budeme rozvíjať poznatky v ekonomickej oblasti. Pôjde o definovanie fáz ekonomických škôd na ŽP, o ich kvantifikáciu.
Vysvetlíme princípy environmentálnej politiky u nás pre budúce obdobie aj o spôsoboch financovania týchto zámerov, pojednáme o ekonomických nástrojoch environmentálnej politiky pri vybraných zložkách životného prostredia. Súčasne pojednáme aj o právnej ochrane ŽP a o vplyve podniku na prostredie. Zameriame sa aj na finančno-ekonomické aspekty riešenej problematiky.